Český den proti rakovině 2017 - pomoc našich studentů

12.05.2017

Studenti kvinty, sexty, septimy a prvního ročníku SOŠ se rozhodli pomoci při 21. ročníku Českého dne proti rakovině 2017,  který proběhl ve středu 10. května.

Nabízeli žlutý kvítek měsíčku lékařského (látková kytička) za minimální příspěvek 20,-Kč. Částka, kterou se jim podařilo letos vybrat, činí 26 004,- Kč.  Pořadatelem sbírky je Liga proti rakovině Praha z.s.

Děkujeme Všem ještě jednou, že se rozhodli pomoci. Zvláštní poděkování patří studentům S. Slaninovi a M. Truncovi, kteří ke sbírce přistoupili opravdu zodpovědně a podařilo se jim vybrat rekordní částku 6 195 ,- Kč.

Více na internetových stránkách Českého dne proti rakovině www.cdpr.cz .

Liga proti rakovině Praha pořádá v květnu tradiční celonárodní sbírku, při které bude více než 14 500 dobrovolníků ve žlutých tričkách nabízet žluté kvítky měsíčku lékařského. Kytičku s letošní modrou stužkou si lze koupit za minimální příspěvek 20 Kč. Přispět lze i prostřednictvím dárcovské SMS ve tvaru DMS KVET 30 nebo 60 nebo 90 Kč na číslo 87 777.

Každý dárce dostane ke kytičce také letáček s informacemi o prevenci nádorových onemocnění hlavy a krku. Liga v něm spoluobčany vyzývá, aby nepodceňovali varovné příznaky a chodili s podezřeními k lékaři včas. Ročně totiž diagnózu rakoviny hlavy a krku vyslechne na 2000 nových pacientů. Příčinou tří čtvrtin těchto nádorových onemocnění je kouření a nadměrná konzumace alkoholu, špatná hygiena dutiny ústní a nedostatečná péče o chrup, lidský papillomavirus, v menší míře EB virus, žvýkání a šňupání tabáku, pracovní expozice dráždivým látkám jako asbest nebo piliny, způsobujícím chronický zánět sliznic.

Přitom prevence je velmi jednoduchá: nekouřit – omezení alkoholu – péče o chrup a pravidelné návštěvy zubního lékaře – dodržování obecných zásad zdravého životního stylu!

Liga proti rakovině Praha děkuje předem všem dárcům za zakoupení kytičky a za zaslání DMS. Výtěžek ze sbírky bude použit na podporu projektů nádorové prevence, pomoc onkologickým pacientům, na podporu dovybavení onkologických pracovišť a na výzkum.